Jak pracuje zegar procesora

Poznaliśmy już wiele pojęć związanych z procesorem, ale jak naprawdę pracuje procesor? Do głównych jego zadań należy adresowanie dla poszczególnych wątków. Warto sobie wspomnieć o pojęciu zegar procesora, który jest także zwany taktowaniem. Polega na dostarczeniu przez zegar sygnału elektrycznego. Częstotliwość jaką posiada zegar procesora może być nazywane także częstotliwością taktowania. Technologie takie jak DDR i QDR, które umożliwiają pracę dwukrotnie, a nawet czterokrotnie szybszą niż wynosi częstotliwość taktowania
Zegar procesora jest częstotliwością cyklu zegarowego komputera jest normalnie określana przez częstotliwość generatora sygnału zegarowego, stabilizowaną zazwyczaj rezonatorem kwarcowym. Częstotliwość cyklu zegarowego jest przydatna jedynie przy dokonywaniu porównywań między chipami komputerowymi z tej samej rodziny. IBM PC z procesorem Intel Pentium pracującym z częstotliwością 3 GHz jest w przybliżeniu trzykrotnie szybszy niż komputer z taką samą jednostką centralną i pamięcią pracujący z zegarem 1 GHz.
Podsumowując
zegar procesora to czas z jaką szybkością taktuje procesor. Wniknijmy jednak głębiej w to pojęcie. Zegar procesora to nie tylko zagadnienie godne komputera osobistego, ale również urządzenia przenośne. Porozmawiajmy sobie troszkę o taktowaniu w urządzeniach przenośnych. Pierwszym urządzeniem, które zapoczątkowało „kieszonkową erę” był Psion Organiser. Wprowadzony na rynek w 1984 roku. Urządzenie przypominające kalkulator, posiadało procesor Hitachi 6301 taktowany zegarem 614 kHz . Wraz z tym urządzeniem na rynek wkradł się nowy termin – Pocket Computer.
Jak nietrudno się domyślić
zegar procesora posiadał strasznie mikre taktowanie w porównaniu do dzisiejszych komputerów. Można zauważyć, że z biegiem czasu stały się one naprawdę dużo szybsze. Świat jest oparty o komputery w dużym zakresie z tego względu, że korzystamy z nich praktycznie wszędzie: zarówno te mobilne jak i stacjonarne urządzenia. Gdzie nie pójdziemy mamy do czynienia z komputerami, technologia idzie do przodu.
Po roku 2001 nastąpił wysyp urządzeń z Mobilnymi okienkami, które wtedy nazywały się jeszcze Pocket PC. Kiedyś Windows na urządzeniach mobilnych był dużo popularniejszy niż sam Symbian. Początek można było zaobserwować chociażby w Palmtopach, które niestety nie sprawdziły się jako zminiaturyzowane komputery. Kto wie, może wtedy było jeszcze za wcześnie, aby wprowadzać takie urządzenia? Musiało minąć naprawdę dużo czasu, zanim ludzie docenili mobilne urządzenia. Między zwolennikami obu systemów toczyła się wojna, Często obfitowała ona w komiczne dyskusje wyższości jednego nad drugim. W pewnym momencie szala zwycięstwa, przechyliła się na korzyść Microsoftu. Palm odchodził w zapomnienie. Gwoździem do jego trumny, stała się końcówka roku 2003.
Dziś urządzenia mobilne są normalnością, korzystamy z nich wszędzie nieważne czy pójdziemy na zakupy do galerii czy też pracujemy. Zawsze i wszędzie mamy do czynienia z urządzeniami mobilnymi, które też posiadają nie najgorsze procesory. Świat idzie w stronę technologii, więc bądźmy pewni że urządzenia mobilne stale się będą rozwijać.

Leave a Comment