Qualcomm Snap dragon

Odkąd weszły w życie smartfony życie stało się dużo prostsze. Smartfony cechuje coraz lepsza szybkość działania, przez co można sądzić, że są montowane coraz lepsze procesory. Qualcomm Snap dragon należy do grupy urządzeń mobilnych, która jest oparta na architekturze ARM. Pierwsze modele zostały wprowadzone w 2009 roku, kiedy to S1 weszła na rynek. Zostały wprowadzone najróżniejsze modele, o których tutaj koniecznie trzeba wspomnieć. MSM7225 posiadał jeden rdzeń o mocy taktowania 528 MHz. Zamontowano już wtedy renderowanie softwarowe 2D. Smartfon, który posiadał taki procesor to chociażby HTC Wildfire.
Kolejnym modelem był MSM7625, który był montowany w smartfonach dokładnie takich samych jak dla modelu MSM7225. MSM7227 jest modelem, w którym wzrosło taktowanie aż do 800 MHz. Po raz pierwszy wprowadzono pamięć catche, która miała rozmiar 128 kb. Procesor graficzny zastąpiono Andreno 200, który prezentował się jakościowo dużo lepiej. Możemy zaobserwować efekty na Samsungu Galaxy Mini.
W dalszym ciągu mało się zmieniało jeśli chodzi o rozwój Qualcomm Snap dragon, dopiero w MSM7227A rozszerzono pamięć cache do 256 kb a moc obliczeniowa stanowiła 800 MHz. Nokia Lumia 610 była jeden z wielu telefonów, które posiadały właśnie taki procesor. Procesor graficzny Andreno miał bardzo długo zastosowanie zanim zdecydowano się go zastąpić czymś innym. Przełom nastąpił dopiero wtedy, kiedy wprowadzono Qualcomm Snap dragon S2, dopiero od tamtej pory zmieniały się modele Adreno.
Qualcomm Snap dragon przy wprowadzeniu serii procesorów S2 bazowały głównie na HTC, ale dobrze wiemy, że były stosowane także przy serii telefonów Samsung. Wyjątkiem są tutaj telefony LG, gdzie do niektórych modeli ten procesor niestety nie był montowany, zastąpili go innym rozwiązaniem.
W serii S3 nastąpiła rewolucja, gdzie ten procesor głównie trafiał do serii smartfonów Samsung. HTC także znalazło się na liście, ale procesor nie był zasilany w tak dużej ilości smartfonach jak wcześniej. Z pewnością można tutaj mówić o tym, że jest to procesor specjalnie stworzony dla serii smartfonów Samsung. Część modeli montowano tylko w Nexusie, mowa o modelu APQ8064-1AA czy też Xperii Z – MPQ8064. Pierwszy należał do rodziny Pro a drugi z kolei Prime. Pierwszy taki procesor dostała Motorola Moto G wraz z wejściem na rynek modelu Qualcomm Snap dragon 200. W modelach chociażby L90 czy też L70 umieszczano procesor o modelu 8926.
Jak widać początki tego procesora były naprawdę trudne, bo były skierowane głównie do Samsunga czy też HTC. Jednak z czasem wiele innych smartfonów dostały ten efektywny procesor. W najnowszym modelu 810 powrócili do standardu umieszczania go w HTC, ale także innych telefonach – chociażby w Nokiach czy też LG. Aktualnie jest on ulepszany, żeby obsługiwał jak największą liczbę procesów, aby nie przekładało się to na efektywność używania aplikacji. Wszyscy chcielibyśmy mieć szybkie smartfony, które będą obsługiwały większą ilość wątków. Miejmy nadzieję, że w przyszłości smartfony dorównają tym procesorom montowanych w komputerach osobistych. Technologia mobilna stale idzie do przodu i trzeba tutaj o tym pamiętać.

Leave a Comment