Czym objawia się uszkodzenie układu zasilania w iPhone i jak je naprawić

Zauważyliście, że bateria w Waszym iPhone`ie szybko się rozładowuje. Wymieniliście ją, ale nic to nie pomogło? Co gorsza, iPhone nie ładuje baterii, i nie reaguje na podłączenie do zasilania? Telefon się przegrzewa? Nie można go włączyć albo wyłączyć? Jeśli część lub wszystkie z powyższych objawów zaczęły występować w Twoim telefonie, a uszkodzenie baterii i złącza Lightning zostały wykluczone, to prawdopodobnie awarii uległ układ zasilania U2.

Objawy uszkodzenia układu zasilania w iPhone

Uszkodzenie układu U2 najczęściej nie jest awarią gwałtowną. Ten proces może trwać nawet kilka miesięcy. Nie jest przez nas dokładnie rozpoznawany, ponieważ może przebiegać łagodnie, a pojawiające się objawy mogą być błędnie interpretowane jako inne usterki, na przykład wada ładowarki, bądź też słaba jakość baterii. Zdarza się również, że iPhone wykrywa ładowarkę, ale nie ładuje baterii, a telefon zaczyna się nagrzewać. Telefon potrafi także „zbuntować się” i nie chce zgrywać danych na komputer. Pojawiają się też sytuacje, w których po prostu iPhone się nie włącza.

Właściwa diagnoza połową sukcesu

Ponieważ często te objawy mylone są z wyeksploatowaną baterią, warto sprawdzić w specjalistycznym, autoryzowanym serwisie, jak jest rzeczywisty powód wadliwego działania smartfona. W dobrych punktach usługowych można dokonać diagnostyki baterii przy pomocy testera i zbadać ilość cyklów jej ładowania oraz faktyczną pojemność ogniwa podaną w mAh. Zdarza się również, że smartfon posiada błąd logiczny w oprogramowaniu, który powoduje zdecydowanie nadmierne zużycie zasobów energii. Jeżeli jednak żadna z tych okoliczności nie występuje, wówczas mamy do czynienia z uszkodzeniem układu zasilania U2-IC.

Przyczyny uszkodzenia układu zasilania U2

Co może być tego przyczyną? Niestety, najczęściej my sami. Zazwyczaj bowiem nie jesteśmy zbyt świadomi zagrożeń wynikających z nieodpowiedniej eksploatacji naszego telefonu. Producent iPhone`a zastrzega, że do jego smartfona bezpiecznie można używać kompatybilnych urządzeń, wyłącznie takich, które są przez niego zalecane. Czasami jednak nie doczytujemy tego istotnego zastrzeżenia w instrukcji obsługi lub co gorsze świadomie je lekceważymy. Używamy różnych, przypadkowych, często najtańszych ładowarek niewiadomego pochodzenia. Podłączamy inne, kupione na internetowych aukcjach, niezalecane przez producenta urządzenia. Używamy niewłaściwych przewodów, zakończonych pasującymi, a jednak nieodpowiednimi wtykami. To wszystko może spowodować uszkodzenie układu zasilania. Warto zatem używać tylko takich urządzeń i przewodów, które są zalecane przez producenta.

Gdzie szukać pomocy?

Doprowadza to w rezultacie do sytuacji, w której nasz smartfon w ogóle przestaje reagować. Co zatem robić, kiedy iPhone nie chce się włączyć? .Trzeba wówczas wymienić wspomniany układ zasilania. Jest on bardzo niewielkich rozmiarów i znajduje się on na płycie głównej smartfona. Podczas naprawy, która polega na wymianie układu U2, w miejscu niewłaściwie funkcjonującego elementu, umieszczony zostaje nowy chip. Od razu należy zaznaczyć, że między innymi ze względu na mikroskopijne wymiary elementu jest to usługa wysokiego ryzyka. Wymaga specjalistycznego sprzętu i wysokiej klasy fachowców. Warto zatem przekazać swoje urządzenie w ręce doświadczonych specjalistów, których spotkać można w serwisie naprawiamy.to. Zdajmy się na nich, ponieważ wymiana tego układu jest rzeczywiście bardzo trudna i wymaga wieloletniego doświadczenia w pracy z elektroniką oraz sporej precyzji. Można uzyskać u nich również pomoc w przypadku innego rodzaju uszkodzenia płyty głównej. Jest to bowiem ta część iPhone`a, która najbardziej podatna jest na wszelkiego rodzaju zalania, zwarcia i tym podobne przykre niespodzianki. Niech naszemu smartfonowi przyjrzą się fachowcy. Niekoniecznie bowiem od razu trzeba decydować się na kosztowną wymianę płyty głównej. Możliwe, że wystarczy znacznie mniej tańsza naprawa lub wymiana wadliwego elementu.

Artykuł powstał we współpracy z naprawiamy.to.

Leave a Comment