Wybierając procesor stosowany w smartfonie lub tablecie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego architekturę. Warto sobie tutaj wspomnieć o procesorze Krait 400 w porównaniu do swojego poprzednika jest on bardziej efektywny. Jeśli wybieramy telefon lub tablet niewyposażony w procesor Qualcomma, tylko z procesorem Samsunga to najlepiej jest wypatrywać takiego z procesorem opartym o architekturę Cortex-A15 lub starszą i słabszą Cortex-A9. Niekiedy warto też zastanowić się nad nowszymi jednostkami Cortex-A7, które co prawda są nowsze od Corteksów-A9, ale ze względu na sporo niższą częstotliwość taktowania zegara rdzeni okazują się od nich mniej wydajne, ale bardziej energooszczędne. Z kolei kupując urządzenie mobilne z procesorem Qualcomma najlepsze są te wyposażone w rdzenie Krait, zwłaszcza najnowsze Krait 400. Tańsze procesory są wyposażone w rdzenie Scorpion lub Cortex-A5.
Krait 400 występuje w trzech odmianach, które znacząco się od siebie różnią. Jedna z nich wykorzystuje czterordzeniowe jednostki z rdzeniami Cortex-A7 lub dwa rdzenie Snapdragon Krait 200 lub Krait 300. Jest to układ, który znajdzie się w najtańszych smartfonach, takich jak HTC First. Procesor wspiera instrukcję ARMv7 i zależnie od wersji obsługuje pamięć LP-DDR2 lub nowsze. W modelach wyposażonych w rdzenie Cortex-A7 zegar częstotliwości taktowania rdzenia wynosi maksymalnie 1,4 GHz, w przypadku Krait 200 1,2 GHz (modele 8230, 8630, 8930), zaś w przypadku Krait 400 występuje aż 1,7 GHz.
Układy z serii Krait 400 wspierają łączność TD-SCSDMA i DC-HSPA+, a także standardy Dual Sim. Wersje wyposażone w rdzenie Krait wspierają 3G i LTE (4G). Z łączności przewodowych można używać USB 2.0, zaś jeśli chodzi o techniki bezprzewodowe, obsługuje on najszybsze Wi-Fi 802.11 ac 2,4/5 GHz (kompatybilne z poprzednimi wersjami Wi-Fi), Bluetooth 3.0 oraz GPS typu IZAT. Zastosowano tu też rozwiązanie Miracast, które pozwala strumieniować obraz ze smartfonu na obsługujący tę technikę telewizor.
Qualcomm Snapdragon 400 to największa obecnie rodzina procesorów Qualcomma. Ich wspólną cechą jest wykonanie ich w 28-nanometrowym procesie technologicznym oraz obecność procesora graficznego Adreno 305. Jak już wspominałem wcześniej, modele można podzielić na trzy podrodziny. Pierwsza z nich ma rdzenie Cortex-A7 i przez to mniejsze możliwości niż inne Krait 400 (brak zintegrowanego modemu 4G), zaś dwie pozostałe wyposażono w rdzenie Krait 400. Może dziwić, że nie przedstawiamy różnic między konkretnymi modelami, ale Snapdragony 400 to całkiem nowa rodzina produktów i nie są znane wszystkie niuanse dotyczące konkretnych procesorów.
Jak widać można znaleźć złoty środek. Warto wspomnieć o tym, że Krait 400 jest dość dobrym procesorem, resztę trzeba zostawić Wam, w ramach testowania owego produktu. Aby przekonać się do Krait 400 trzeba zapoznać się ze wszystkimi funkcjami jakie oferuje, bo tylko wtedy można być subiektywnym apropo tego modelu. W przyszłości pewnie zostanie udoskonalony a wtedy pozostawiamy ocenę użytkownikom tych produktów.