IOS, czy system dystrybucji Apple

Po premierze iPhone jego system operacyjny tak naprawdę nie posiadał swojej nazwy. Początkowa nazwa to była iPhone OS, ale dopiero w 2010 roku funkcjonuje pod inną nazwą. Oficjalnie od tamtej pory możemy mówić o iOS.
Sam system iOS składa się z czterech warstw. Pierwszą warstwą jest Core OS, która stanowi warstwę najniższą. Zapewnia ona interakcję pomiędzy sprzętem a oprogramowaniem. W jej skład wchodzi jądro Darwin. Drugą warstwą jest Core Services, która zapewnia zestaw podstawowych bibliotek. Celem tych bibliotek jest zarządzanie pracą aplikacji oraz wątków. Działanie tych bibliotek nie jest widoczne dla użytkownika.
Kolejna warstwa Media odpowiada za obsługę obrazu oraz dźwięku. W tej warstwie mamy do czynienia z takimi bibliotekami jak chociażby OpenGL, OpenAL czy też Core Animation. Ostatnia warstwa to Cocoa Touch, która odpowiada za ekran dotykowy.
Dziś iOS cechuje przede wszystkim przyjazny interfejs. Funkcjonalność ma nie sprawiać użytkownikowi żadnych problemów i przede wszystkim bezpieczeństwo, aby dane na iOS dalej były bezpieczne. Interfejs jest przede wszystkim przyjazny dla użytkownika. Nie jest zbyt skomplikowany, dlatego cechuje go prostota obsługi.
W iOS wszystko ze sobą współpracuje, co bez wątpienia jest zaletą. Aplikacje swoją energię czerpią z potencjału sprzętu przez co sięga po możliwości dwurdzeniowego procesora, akceleratora grafiki, anten sieci bezprzewodowej i innych elementów. Posiada także mechanizmy wielozadaniowości pozwalają na wykorzystanie całej powierzchni dużego ekranu iPada do jednoczesnej pracy z dwiema aplikacjami. iOS zapamiętuje, kiedy najczęściej używasz aplikacji, i uaktualnia w nich treści wtedy, gdy będzie to najmniej obciążające dla baterii, np. gdy urządzenie jest już używane i połączone z siecią WiFi.
Trzeba przyznać, że iOS jest systemem, który tak naprawdę jest bardzo dopracowany. W innych systemach niestety można się natknąć na dziury systemowe, które są często łatane po kilka razy. Tutaj jest zupełnie inaczej, bo nie ma ich praktycznie wcale. IOS jest tak dopracowany na przestrzeni swoich czterech warstw, żeby wszystko działało idealnie. Zaletą systemu operacyjnego jest jego niezawodność, czyli niedopuszczalne jest, żeby system był awaryjny.
Nie każdy system jest idealny, więc pewnie system Apple też takie jest. Muszę przyznać, że jeżeli mamy do czynienia z jakąś wadą tego systemu to z pewnością to, że jest dostępna mała ilość aplikacji na ten system. Wszystko się opiera praktycznie o market, z którego ściągamy aplikacje. Większość z nich jest płatna, w przeciwieństwie do Androida. Ale nie zapominajmy, że mamy tutaj także iTunes, który gromadzi dostęp do muzyki wielu artystów. Uważam, że to prawdziwa gratka dla melomanów.
Z pewnością iOS ma swoje plusy, ale posiada także minusy. Wydaje mi się, że ten system sprawdzi się u dojrzałej grupy użytkowników, a nie małych dzieci latającymi z iPhonami, którzy nawet nie rozumieją potencjału tego sprzętu. Posiada on naprawdę dobry aparat fotograficzny, który z pewnością można porównać do dobrych lustrzanek.

 

Leave a Comment