Pamięć RAM, dostępna w Smartphonach – co powinieneś wiedzieć

Postęp technologii wiąże się z tym, że niemalże każdy posiada swój własny telefon komórkowy, tablet lub inne urządzenie przenośne. Na pewno do budowy takiego urządzenia należy zaliczać kilka kluczowych elementów, które są wspólne. Warto powiedzieć o tym, że tutaj będzie to pamięć RAM, procesor czy karta pamięci. Im droższy jest smartphone to tak właściwie te wszystkie parametry są o wiele droższe. Czy jednak każdy zdaję sobie sprawę za co odpowiada każda z tych części? Na pewno, niewiele osób będzie przywiązywać do tego uwagę. Warto jednak się zastanowić nad tym jak najogólniej mówiąc warto charakteryzować pamięć RAM, zrozumienie jej podziału umożliwi świadome korzystanie z tego urządzenia.

Podział pamięci RAM można wyróżniać na typ budowy – SRAM, SDRAM oraz DRAM. W przypadku tej pierwszej rozwinięcie skrótu to Static RAM i oznaczać ona będzie pamięć statyczną. To co może ją wyróżniać to niedługi czas dostępu do wybranej komórki a także jej trwałość. Minusem ich jest z pewnością to, że tak właściwie ich cena jest bardzo droga a jej wykorzystanie to przede wszystkim pamięć cache.

SDRAM to już inny skrót a będzie charakteryzować Synchronous Dynamic RAM – w wolnym tłumaczeniu definiować ona będzie pamięć dynamiczną, synchroniczną. Jest to pamięć, która w pewnym stopniu może przypominać rozwiązanie DRAM – jedna różnica dotyczyć będzie tego iż dostęp do komórek pamięci może być z pewnością zsynchronizowany przy połączeniu zewnętrznego zegara, który taktuję w wydajny sposób ,,serce” urządzenia – procesor.

Wracając do pamięci DRAM, oznaczać ona będzie pamięć dynamiczną – Dynamic RAM. Na pewno pamięć ta jest znacznie wolniejsza w odniesieniu do tej, którą jest SRAM – jej minut to jej nietrwałość. Co należy robić aby nie stracić danych? Konieczne jest regularne odświeżanie z właściwą częstotliwością aby pojawiała się liczba kilkaset Hz. Jej odczyt będzie polegał na zwykłym odczycie, która może znajdować się w zawartości komórki.

Ze względu na dostęp można także wyróżniać tego rodzaju pamięci. Należy wyróżnić trzy, które są główne a mianowicie FPM RAM, EDO RAM, BEDO RAM. Jeśli chodzi o tą pierwszą to rozwinięcie skrótu – Fast Page Mode RAM charakteryzować będzie przede wszystkim pamięć, która jest konkretnie uszeregowana z tym, że jej dostęp odbywa się bardzo szybko do następnych alokacji w komórkach.

Jeśli chodzi o EDO RAM – Extended Data Output RAM definiować będzie pamięć gdzie w konkretnie określonym czasie następować może odczyt danej komórki a on będzie pobierany jako tej kolejny adres.

Ostatnia już dotyczyć będzie BEDO RAM czyli Burst EDO RAM – czyli tutaj polega ona na tym, że tak naprawdę nie będzie tutaj tylko jeden adres pobierany ale inna liczba, która dotyczy czterech. Jaka liczba wystawiana jest na magistralę? Oczywiście w tej sytuacji jest to wyjątkowa liczba jednego a dzięki temu można zagwarantować zdecydowanie szybszy dostęp. To zdecydowany plus takiego rozwiązania.

Leave a Comment

© 0602 GSM Pro. All rights reserved.