Symbian – nieśmiertelny system

Przyznam się szczerze, że to jeden z moich ulubionych systemów jaki powstał. Sama zaczynałam swoją przygodę od systemu Symbian, który z pewnością ukierunkował mnie na użytkowanie telefonów z różnymi systemami. Byłam użytkowniczką tego systemu aż do samego końca, kiedy to bodajże w 2012 roku skończyły się aktualizacje na ten system. Szukałam naprawdę alternatywy, gdyż telefon z tym systemem był dla mnie wszystkim. Jednak pamiętam jak pierwszy raz skorzystałam z Androida, był dla mnie całkiem inny. Rozpaczliwie szukałam powrotu do starego systemu, który jak się okazał jest martwy, ale po kolei.
Symbian jest systemem, który z pewnością był początkowo wykorzystywany w PDA a później chociażby w Nokiach, Siemens, Sony Ericson czy też Motorolach. Sama ocierałam się w dużym stopniu o telefony Siemens, które swoją drogą były jedne z moich pierwszych telefonów. Pamiętam ich mały rozmiar, co było wręcz niewyobrażalne jeśli chodzi o telefon komórkowy. Ale jedna rzecz utkwiła mi w głowie, a mianowicie Symbian. Tak naprawdę to on utorował drogę wielu użytkowników telefonów. Praktycznie można powiedzieć, że każdy młody człowiek, który wychował się w latach 90 zaczynał od systemu operacyjnego Symbian.
Symbian dość znacząco wpłynął na historię systemów operacyjnych urządzeń przenośnych. Aplikacje na Symbian były pisane w językach C++ oraz Java. Pamiętam jak Nokia zrezygnowała z Symbiana to jej akcje znacząco spadły w dół. Ludzie w tamtych czasach naprawdę źle przyjmowali zmiany, ale ta decyzja została podjęta w wyniku wykupienia firmy. Swoją drogą po co zmieniać coś, co kiedyś było dobre? Jednak nikt tak naprawdę nie wiedział, że w przyszłości powstanie system, który zawładnie praktycznie światem smartfonów – Android.
Mimo, że Nokia zrezygnowała z Symbiana a Nokia Market został zamknięty nie znaczy, że Symbian tak naprawdę umarł, chociaż w oczach wielu ludzi tak właśnie jest. Instagram wciąż wspiera Symbiana a mapy wciąż są aktualizowane dla Symbiana. Poza tym jest mała grupa developerów, którzy z pewnością dalej inwestują swój czas w pisanie aplikacji dla tego systemu.
Instalacje nowych aplikacji jest tyle skomplikowane, że już nie posiadają nowego podpisu cyfrowego. Aby je zainstalować trzeba złamać zabezpieczenia systemu. Jest to niestety na tyle skomplikowane, że stali użytkownicy Symbiana mogą sobie tylko z tym poradzić. Tak czy inaczej są to osoby, które znają ten system jak własną kieszeń.
W dzisiejszych czasach Symbian z pewnością jest dość słabym systemem jeśli porównując go z Androidem.. Niestety ten z kolei też nie jest systemem idealnym, czasami też jest dziurawy na co wskazuje długa lista zmian na przestrzeni lat. Zamiast wydać coś konkretnego to dodając chociażby jedną zmianę powstaje całkiem nowa wersja oprogramowania. Z mojej perspektywy wygląda to tak, że byle co zmienić po to, aby się pochwalić zupełnie nową wersją systemu. Symbian był na tyle stabilnym systemem, że nie można tutaj mówić o żadnych pomyłkach. Niestety nie wydaje mi się, żeby przetrwał dzisiejsze realia. Ale fakt, całkiem miłe wspomnienia z tym systemem zostają na bardzo długo.

 

Leave a Comment