Telefoniczny przełom ostatnich lat

W ostatnim czasie nowoczesne technologie wdarły się do życia ludzi w totalny i bezkompromisowy sposób. Chociaż jeszcze w latach dziewięćdziesiątych była prowadzona dość szeroka publiczna debata na temat cyfryzacji i zbyt daleko idącej informatyzacji oraz potencjalnych zagrożeń wynikających z tego oczywistego trendu unowocześniania świata. Dzisiaj wiadomo już, że postępu technologicznego nie da się powstrzymać żadnymi metodami, czego dowodzić może chociażby arabska Wiosna Ludów, która na pewno nie mogłaby się odbyć na terenach krajów jak Egipt czy Libia bez odpowiedniego dostępu do informacji. A w dostępie do tych obiektywnych i nie manipulowanych wiadomości pomocne okazywały się przede wszystkim telefony komórkowe z dostępem do Internetu mobilnego. W sieci można dzisiaj z powodzeniem uzyskać dostęp do setek najróżniejszych wolnych i obiektywnych portali internetowych czy aplikacji, za pomocą których możliwe jest bezproblemowe komunikowanie się na ogromne odległości.
W efekcie ostatnie lata kryzysu migracyjnego, w ramach którego do granic Europy rok rocznie przybywają setki tysięcy imigrantów, to także spływające do wszystkich mediów obrazki obozów z koczownikami, którzy namiętnie śledzą informacje o decyzjach politycznych i nie tylko na swoich telefonach komórkowych. Dla przeciwników ich wjazdu do Unii jest do dowód na to, że są to ludzie zamożni i wcale niepotrzebujący aż tak mocno naszej pomocy. W rzeczywistości wystarczy sobie jednak uzmysłowić, jak wielką niewiadomą dla każdego człowieka byłaby próba przedostania się na nogach czy z pomocą przemytników z samego południa Afryki na północ Europy. Próba osiągnięcia tego bez żadnych narzędzi pomagających w komunikacji czy nawigowaniu, jest w dzisiejszych czasach próbą samobójczą. Nie należy więc dziwić się ludziom przemierzającym dziesiątki tysięcy kilometrów, że telefon komórkowy z dostępem do sieci jest dla nich często jedyną nadzieją na to, że ta droga ma w ogóle jakiś cel i głębszy sens.
Sam fakt, że biedne społeczeństwa już masowo korzystają z nowoczesnych technologii najlepiej obrazuje, jaką drogę przeszło błyskawicznie społeczeństwo XXI wieku. Początkowo nowoczesne technologie czy wykorzystanie Internetu mobilnego kojarzone było tylko i wyłącznie z młodymi pokoleniami, z miłośnikami elektronicznych gadżetów. Dzisiaj wiadomo już, że ze smartfonów i tabletów korzystają z powodzeniem na całym świecie nawet seniorzy i ludzie, którzy nigdy w przeszłości nie mieli okazji poważniej funkcjonować w rzeczywistości wirtualnej. Wszystko dzięki temu, że nowoczesne telefony stały się prawdziwym pomostem między zwykłym telefonem, a komputerem. Ograniczenia telefonów komórkowych wynikają dzisiaj raczej wyłącznie z kwestii funkcjonalnych oraz ekonomicznych – dalsze miniaturyzowanie telefonów nie ma sensu, albowiem ludzie dzisiaj chętniej wybierają modele z dość dużymi wyświetlaczami. Możliwe byłoby na pewno włożenie wewnątrz najnowszych smart fonów jeszcze lepszych procesorów czy kości pamięci, ale to musiałoby dość szybko podnosić cenę smart fonów, na co jednak wielu producentów nie chce się zgodzić.
Pytanie o funkcjonalność smartfonów jest raczej retoryczne, albowiem wielki handlowy sukces tych urządzeń udowadnia, że ludzie na całym świecie pokochali ideę takiego podręcznego komputera ukrytego w obudowie telefonu komórkowego. Wszechobecny Internet mobilny na pewno także miał tutaj spore znaczenie, albowiem pierwsze smart fony opracowywane były już blisko dwadzieścia lat temu. Wtedy nie próbowano jednak skonstruować ich z dotykowym panelem wyświetlacza, lecz klasyczną klawiaturą numeryczną lub ewentualnie małą klawiaturą QWERTY wbudowaną na stałe. Internet mobilny, chociaż funkcjonował, był mało przydatny i niezbyt ciekawy, albowiem jego przeglądanie czy korzystanie z funkcji poszczególnych portali było bardzo niewygodne i niepraktyczne. W efekcie także potencjał aplikacji mobilnych został w tych modelach zniwelowany zbyt mocno. Dopiero kilka lat później, po wprowadzeniu doskonałego i intuicyjnego systemu dotykowego Android udało się przełamać barierę niechęci użytkowników i przekonać ich do tego, że współczesny telefon komórkowy może służyć do dziesiątek, a nawet setek najróżniejszych funkcji i zadań.

Leave a Comment