Wielofunkcyjne telefony komórkowe

mobile-616012_1280Uniwersalność urządzeń multimedialnych i ogólnodostępność mobilnego Internetu, otworzyła szeroko drogi do bardzo funkcjonalnych i uniwersalnych rozwiązań. Jeszcze dwadzieścia lat temu wydawało się, że do słuchania muzyki, robienia zdjęć w wysokiej jakości, nagrywania dobrych materiałów wideo, przeglądania muzyki i archiwizowania danych, grania w gry komputerowe i robienia prezentacji czy przelewów – potrzebne będą rozliczne urządzenia. Przez długie lata firmy produkujące telefony działały zupełnie niezależnie od rynku fotograficznego, a ten z kolei kompletnie nie miał nic wspólnego z rynkiem nawigacji satelitarnych. W ostatnich latach, za sprawą postępującej miniaturyzacji w elektronice, ale także zmianom w produkcji nowatorskich materiałów konstrukcyjnych, dzięki sprawnym i pomysłowym inżynierom – udało się przełamać tę barierę. Rozwiązaniem na wszystkie bolączki i potrzeby człowieka okazał się bowiem uniwersalny i bardzo sprawnie działający, dobrze wyposażony telefon komórkowy. Ze względu na swoje wyjątkowe możliwości i wielorakie możliwości w rękach użytkownika, nazywany jest on smartfonem.

Smartfony są dzisiaj jednym z najbardziej pożądanych towarów na rynku i to pomimo tego, że już teraz nasycenie nimi jest bardzo wysokie. Boom na smartfony zaczął się stosunkowo niedawna, a wciągu pięciu lat udało się na rynku wymienić blisko połowę dotychczasowych telefonów – są to już smartfony, a wymiana trwa w najlepsze. Operatorzy coraz rzadziej mają w ofercie chociażby jeden model wykonany w starszym standardzie, z klawiaturą wbudowaną w panel, a jeśli mają – to zazwyczaj z myślą o klienta starszej daty. Nowa rzeczywistość mediów elektronicznych czy programów użytkowych opiera się przede wszystkim na smartfonach, a firmy pokroju Samsunga, Apple czy Sony zarabiają najwięcej właśnie dzięki skutecznej sprzedaży swoich telefonów. Przeważnie dwa razy do roku dochodzi do premiery nowej serii sprawdzonych smartfonów – rozwój technologii jest tutaj tak dynamiczny, a oczekiwania rynków i możliwości konsumenckie, praktycznie nieograniczone.

Do rywalizacji o wielomilionowy rynek potencjalnych nabywców smartfonów włączają się nowe firmy, które celują w odbiorców nakierowanych na mniej globalnej marki. Nie wszyscy wybierają najbardziej znane marki i nie zawsze niechęć do nich podyktowana jest nieco wyższą ceną, niż chociażby w przypadku firm jak HTC czy LG. Za równie wysoki standard zapłacić można tam jednak nieco mniej. Co jednak bardzo ważne, kluczem do satysfakcji z posiadanego telefonu coraz częściej nie są już parametry podzespołów bazowych, albowiem wszystkie firmy oferują już teraz wysoki poziom takich składników jak procesor czy pamięć ram. Dla komfortu korzystania z systemu i możliwości instalowania na nim jak największe ilości funkcjo oraz aplikacji, konieczny jest idealny system mobilnych. Tych na rynku jest tylko kilka, ale w globalnym rozrachunku w walce o współczesnego klienta liczą się tylko dwa, góra trzy systemy mobilne: Android, iOS oraz Windows Mobile.

Operacyjne systemy na urządzeniach mobilnych są szalenie intuicyjne i pozwalają na bardzo sprawne zarządzanie zawartością zgromadzoną w pamięci. Dzięki możliwości przechowywania najważniejszych rzeczy w chmurze i stałemu dostępowi do Internetu mobilnego, praktycznie nie ma ograniczeń co do ilości zajmowanej przestrzeni dyskowej przez takiego użytkownika. Bodaj największą zmianą, do jakiej trzeba było dostosować system operacyjny na takich urządzeniach jak smartfon czy tablet, był oczywiście dotykowy charakter interfejsu. Dzięki zastosowaniu dotykowych paneli w tych urządzeniach użytkownik wydaje polecenia systemowi poprzez dotyk, a w określonych sytuacjach nawet poprzez odpowiednie poruszenie czy spozycjonowanie samego urządzenia w przestrzeni. Taka forma operowania na systemie czyni korzystanie z najróżniejszych aplikacji i funkcji systemu mobilnego niesamowicie prostym, intuicyjnym i możliwym do wytłumaczenia tak małym dzieciom, jak seniorom.

Leave a Comment