Nie mamy do czynienia z jednym systemem na telefony, dlatego warto poznać kolejne z nich. Windows Phone jest następcą Windows Mobile, który z kolei jest przeznaczony dla platform mobilnych przez firmę Microsoft. Internfejs użytkownika to UI, który może przypominać nam Zune HD. W Windows Phone ekran główny stanowią kafelki, które pełnią rolę odnośników do aplikacji. Można spokojnie przesuwać czy też usuwać kafelki.
Użytkownicy mają także możliwość modyfikacji wyglądu swojego interfejsu. Windows Phone daje naprawdę wiele możliwości pod tym względem. Jest to podobne do tego, co zauważyliśmy w Windows 8.1. Można powiedzieć, że Windows Phone to taka zminiaturyzowana wersja Windows 8.1. Początkowo mieliśmy do wyboru 10 stylów, ale zostały one zwiększone do 20.
Tekst jest wprowadzany za pomocą dotykowej klawiatury, więc zbytnio nie różni się pod tym względem chociażby od Androida. Jednak jeśli chodzi o przeglądarkę internetową w Windows Phone jest to Internet Explorer Mobile, w Androidzie stała się nią Google Chrome z tego względu, że Google zarządza Androidem. Mamy do czynienia tak naprawdę z wieloma wersjami Windows Phone i tak naprawdę to od nas zależy na której będziemy pracować.
Windows Phone przez wielu z nas postrzegany jest jako system bardzo bezpieczny, który trudno złamać i przez to uzyskać dostęp do plików użytkownika. Po raz kolejny teza ta została potwierdzona – tym razem przez jednego z hakerów. Microsoft naprawdę dba o to, żeby system miał jak najmniej dziur i nie doszło do wycieku danych. Nawet tych, które przechowujemy w chmurze z poziomu telefonu komórkowego.
Wraz z wejściem na rynek Windows 10 w wersji mobilnej mogliśmy zaobserwować, że została wprowadzona opcja nagrywania w zwolnionym tempie. Tym razem aplikacja otrzymała nowość, na którą czekało sporo osób. Od tej wersji kompatybilne telefony Lumia mogą nagrywać filmy w zwolnionym tempie. Z pewnością na taką nowość czekało większość użytkowników Windows Phone.
Muszę przyznać, że Windows Phone z pewnością dogania konkurencję, ale niestety nadal można zauważyć małą liczbę aplikacji właśnie na ten system. Była też głośna sprawa Snapchata, gdzie aplikacja została wycofana z Marketu. Znajdziemy podstawowe aplikacje takie jak Facebook czy też jakiś klient poczty, ale dla sympatyków gier mam naprawdę smutną informację – ich tam praktycznie nie ma. Może to wynika z tego, że naprawdę mało osób tworzy aplikacje dla Windows Phone a znacząca ich ilość przeważa dla Androida.
Jak widać każdy system ma swoje plusy, ale także minusy. Decydując się na jakiś system na swój telefon musimy wziąć pod uwagę czy tak naprawdę potrzebujemy takiej liczby aplikacji, czy wystarczy nam całkowite minimum. Dodam jeszcze, że mamy także inne systemy chociażby BlackBerry czy też zapomniany Symbian. Nie zmienia to faktu, że niektórzy traktują swój smartfon jako wyrocznie a niektórzy tylko jako urządzenie do dzwonienia, bez zbędnych udziwnień.
Decydując się na smartfona musisz sobie odpowiedzieć na pytanie do czego tak naprawdę będzie Ci potrzebny a sprawa stanie się dużo prostsza.